Последний день ВР: Рада приняла избирательный кодекс (11.07.19 22:40)

Прощальний подарунок для Зеленського, Або 17 миттєвостей Виборчого кодексу 01

Ніхто в це не вірив, але вони це зробили вдруге – Верховна Рада проголосувала в цілому Виборчий кодекс. Відкриті виборчі списки були обіцяні президентом Петром Порошенком і прописані в коаліційній угоді в 2014. У 2017 через блокування цього законопроекту під Радою влаштував Майдан Михеїл Саакашвілі. Відкриті виборчі списки були умовою, яку висунув президент Зеленський у своєму ультиматумі Раді перед її розпуском. Рада челенж прийняла, але не факт, що результат порадує президента Зеленського.

Парламент почав розглядати виборчий кодекс одразу після указу про розпуск. Об этом сообщает news-rahiv.in.ua со ссылкой на СМИ.

"По вівторках ми приїжджатимемо для виступів в Раду, а потім їхатимемо в округи. А Черненко з Ємцем тут читатимуть кодекс у пустому залі", — сказав один з лідерів фракцій на початку розгляду питання.

Правки Виборчого кодексу робоча група завершила ще наприкінці минулого року. Тоді ним планували закрити зовсім іншу паузу – перед виборами президента, щоб забрати трибуну в лідера перегонів Юлії Тимошенко. Але, коли лідером став Зеленський, в адміністрації Порошенка вирішили, що з цим кандидатом таким чином не поборешся, і про кодекс забули.

В червні, на початку розгляду майже ніхто з депутатів не вірив, що кодекс набере необхідну кількість голосів. Навіть не тому, що він ліквідовував мажоритаарку.

"Я от мажоритарник, але я за відкриті списки", — казав в кулуарах Борислав Береза. – "І я такий не один".

Прощальний подарунок для Зеленського, Або 17 миттєвостей Виборчого кодексу 01

Але питання було в іншому – як мобілізувати депутатів в зал. Вони ж всі або працювали в округах, або забили на роботу через образу на президента Зеленського.

За місяць Рада розглянула всі 4000 поправок, і всі провалила.

Тому у четвер Олександр Черненко, який доповідав кодекс, попросив депутатів проголосувати 100 правок, які потрібні, щоб привести законопроект до вимог сьогодення. Наприклад, там була правка, яка дозволила б виборцю змінити місце голосування через електронний кабінет, а не шляхом простоювання дня у черзі.

Але мали поправки і інші – набагато значущі позиції.

Зокрема, поправкою Сергія Власенка партіям залишили право формувати першу десятку списку, на яку виборець не має впливу.

Також виборчий бар’єр підняли з 4% до 5%.

І головне – виборчий кодекс набуде чинності лише 1 грудня 2023 року. А це значить, що навіть 10-те скликання Верховної Ради обиратиметься за змішаною системою.

А місцеві вибори пройдуть за тими ж правилами, що й в 2015.

І Артур Герасимов, і Максим Бурбак заявили, що їх фракції підтримають Виборчий кодекс, і закликали те саме зробити колег із інших фракцій.

Те ж саме закликали зробити і лідери фракцій опозиції.

Але голосування показало, що публічні слова і реальна підтримка – не одне й те саме. Особливо, якщо в залі немає половини депутатів.

А відтак спроби ухвалити кодекс провалювались одна за одною.

""Блок Петра Порошенка" – 63, "Народний фронт" – 38 (це якась помилкова позиція, я переконаний, що має бути більше), "Опозиційний блок" –11 (я переконаний, має бути більше), "Самопоміч" – 23, Радикальна партія – 16, "Батьківщина" – 15, "Воля народу" – 1, "Партія "Відродження" – 3, позафракційні – 39, позафракційні – 39. Колеги, я прошу змобілізуватись, не всі встигли проголосувати. Зараз ще раз поставлю на голосування. Я прошу подивитися по фракціях голів фракцій і змобілізувати особовий склад. 39 голосів позафракційні. Колеги, прошу всіх приготуватись. Голосуємо! Голоси є, просто треба змобілізуватись. Готові?" — просив з трибуни Андрій Парубій.

Табло показувало 222. Спікер кликав у зал 4 депутатів, перемога здавалась близькою. Але натомість кількість голосів падала до 213.

"Що відбувається, хлопці? По фракціях. По фракціях. 63 – "Блок Петра Порошенка". Було 68. Було 68, колеги. "Народний фронт" – 38. Було більше. Що відбувається, колеги? Що відбувається?", — питав в розпачі Парубій.

Далі — 216.

"Я прошу не виходити з залу. Нам бракує 10 голосів" — піднімав руки догори спікер.

Прощальний подарунок для Зеленського, Або 17 миттєвостей Виборчого кодексу 02

Але кулуари і так були пусті. Там бродили лише журналісти.

"6 голосів! Не встиг, не встиг Мустафа Найєм….Побратими, підтримайте мене! Оленка, підтримайте, просто підтримайте. Скажіть справа, зліва. Просто підтримайте зараз. Це буде ганьба для всіх нас, це буде для всіх дуже погано. Підтримайте мене, друзі! Я прошу вас, побратими, підтримайте!" — вже просто благав Парубій.

Після голосування депутати навіть не хотіли переповідати, який стьоб дозволяв дехто з їхніх колег на адресу спікера – автори "Кварталу" нервово курили б.

Парубій чекав Сергія Пашинського, потім Мельничука, вмовляв сісти Віку і Марію, знову чекав Оксану і просив "Волю народу" і "Відродження" голосувати.

І так 15 спроб!

Це був абсолютний рекорд парламенту в поверненні до голосування.

16 раз Парубій поставив повернення до голосування. За проголосувало 227.

І з 17-ої спроби парламент таки ухвалив Виборчий кодекс.

"У нас в Народному фронті в залі було 55 депутатів, тільки 43 були за кодекс. Решта проти через технічні нюанси, які просто не можна буде реалізувати – от як можна буде в кабінці повісити всі списки партій?", — сказав після голосування один з депутатів-фронтовиків.

"Офіційно ми були за, непублічно депутатам дозволили вільне голосування. Мажоритарники були проти", — розповів один з депутатів БПП.

"Я б не сказав, що всі мажоритарники були проти – ті, хто сидів біля мене голосували за"- зауважив представник БПП Володимир Куренной.

"Якби не Опоблок, то нічого не було б. Але вони зайшли після своєї фракції і сказали: ви 5 років тролили нас, що ми вам заважаємо проводити зміни, тепер ми потролимо вас і Зеленського", — розповідав потім один з депутатів "Нарфронту".

Ігор Шурма з "Опоблоку" заперечує, що вони міняли позицію по цьому закону і нагадує, що в першому читанні він був прийнятий також завдяки їх фракції. "Інша справа, що нинішня коаліція, намагалась виставити "Опоблок" винним у провалі деяких ініціатив" — каже депутат.

"Втім, сьогодні мені було приємно чути, скільки було звернень до Опоблоку. Нарешті зрозуміли, що всі депутати в Раді є важливими і є представниками народу", — іронізував в волю опоблоківець.

"Але виписаний законопроект є дуже недосконалим. По перше, тексту ніхто не бачив, спочатку жодна правка не пройшла, потім ми голосували за цифри. Далі – порушено закон про регламент, ми голосували без висновку комітету, його нема. Засідала лише робоча група. Але головне – ця Верховна Рада дуже часто приймала закони, які потім не працювали", — зазначив Шурма.

Депутати не виключають, що і цей закон не запрацює.

"Чимало наших колег мали зауваження, що певні положення, наприклад, щодо розміщення списків всіх партій у кабінці буде важко виконати", — пояснює позицію деяких своїх колег Максим Бурбак.

Олександр Черненко з ним не погоджується – за його словами, в кабінці висітимуть лише регіональні списки партії десь по 15 осіб.

Також депутати кажуть, що бюлетені можна буде легко зіпсувати, якщо виборець неправильно побачить номер партії або номер свого кандидата.

Адже виборець більше не ставить галочки, а вносить номери – при чому так як колись в СРСР писали індекс на конверті.

"Як комісії потім це порахують не зовсім ясно, бо в Польщі, звідки взяли цю систему, за нею провели одні вибори, і ті провалися", — бідкається ще один співрозмовник.

Черненко каже, що в Польщі справді така сама система, але там не було ніякої катастрофи.

"Там були складнощі при підрахунку голосів на місцевих виборах, але не більше. Така ж система в країнах Балтії, у Скандинавії, майже скрізь у Східній Європі", каже Черненко.

Отож, якщо коротко – округів більше нема, є 27 регіонів (Київ і Дніпро діляться на два регіони). За підсумками прийнятого кодексу партія матиме подолати 5% бар’єр. Виборці матимуть бюлетень з двома віконцями, куди впишуть обрану партію, а потім кандидата від партії з регіонального списку, який їм подобається. Виборчі комісії спершу порахують відсотки партій, а потім будуть рахувати, хто з депутатів потрапить у Раду. Ціна одного мандату – десь 25000 голосів. 10 перших місць визначить партія, і це її непорушна квота.

Нардепи кажуть, що представник президента Руслан Стефанчук виходив дуже невдоволений після голосування кодексу.

"Всі президенти спершу хочуть закриті списки, а потім розуміють, що їм треба мажоритарники-самовисуванці", — зіронізував один з депутатів БПП.

По суті, депутати сьогодні голосно гримнули дверима перед Зеленським. Кодекс вони прийняли, педофілів вирішили каструвати.

Президент зміг відповісти їм лише люстрацією всіх, хто був у владі з 2014 по 2019. Але депутати в Україні виборні – їх це мало обходить. Весь вечір віце-спікер Ірина Геращенко жартувала, додаючи перед іменем депутата, що виступав, що він "ще не люстрований". А от голову МЗС Рада так і не змінила. Після прощального фото більшість депутатів в зал не повернулися.

"У всіх увечері фуршети. У нас же випускний", — сказав з сумом один з депутатів "Самопомочі".

Тетяна Ніколаєнко, Цензор.НЕТ

Прощальний подарунок для Зеленського, Або 17 миттєвостей Виборчого кодексу 03

Источник: https://censor.net.ua/r3137083

Джерело статті: “https://censor.net.ua/resonance/3137083/proschalniyi_podarunok_dlya_zelenskogo_abo_17_mittvosteyi_viborchogo_kodeksu”

ТОП новости

Вход

Меню пользователя